I don't know of a single baby who doesn't love applesauce. There is plenty of home movie footage of me as a baby attacking spoonfuls of the stuff. (I honestly think I had too much of it when I was little; I'm definitely not an applesauce fan anymore!) Applesauce makes for a great first food, is easy to puree, and pairs well with just about anything - we've mixed it into cereal, and combined it with squash and other veggies. (A recent lunch is pictured below - applesauce and carrots!)
I probably would have made applesauce sooner, but Kroger didn't have any organic apples in stock until last week. Apples are one of the EWG's Dirty Dozen, meaning they are one of the twelve fruits and veggies that retain the highest amounts of pesticide residue. (It seems as if these fruits and vegetables have thinner skins than those on the EWG's Clean Fifteen List, which seem to have thicker skins.) Because of this, I decided to wait it out until I could purchase organic apples. While I might not buy organic for myself every time , I'm definitely buying organic for my son, unless the fruit or veggie in question isn't available in organic AND is one of the EWG's Clean Fifteen.
The apples were "cooked until tender" in no time flat. In fact, if Wyatt were a little bit older, cooking them wouldn't even be necessary. Cooking fruits is recommended until your baby reaches 8 months of age; cooking them breaks down the fibers and sugars of raw fruit and eases digestion. After 8 months, baby's tummy is better equipped to handle raw fruits and veggies. Exceptions to this rule are bananas and avocados, which simply need to be mashed very well with a fork and can be given to babies as young as 4 months. No cooking required. (And while Wyatt hasn't tried avocado yet, he loves banana!)
Three organic red delicious apples yielded 19 oz, which is a full tray and five more cubes from another. I paid $2.73 for the three apples, so each ounce costs roughly 14 cents. This is by far the least bang for my buck of anything I've made so far, but it is still 11 cents less per ounce than Gerber applesauce that is on sale.
Either way, I still saved money, and I will definitely be making more applesauce in the future. Wyatt likes it way too much for me to ignore it altogether, and it's probably the easiest and least time consuming puree I've made yet.
Next, I believe it's time for me to venture into the land of green veggies. Wyatt's had a couple of encounters with green beans, which resulted in a pretty hilarious face.
-Mother Nature Mom
No comments:
Post a Comment
Leave Fan Mail Here